Arayın Halınızı Ücretsiz Evinizden Alalım
0539 621 71 30 - 0 (212) 659 92 41 Ücretsiz Servis Hizmeti Kilimcioğlu Farkıyla Sizlerle
TIKLA HEMEN ARA

Antik halı yıkama

Antik halı yıkama konusunda deneyimli olan firmamız çalışanları, öncelikli olarak halılarınızı evinizden teslim alıp halı hastanemizde gereken tetkiklerin yapılmasını sağlamaktadırlar. Daha sonra bize telefonla ya da internet üzerinden ulaştığınız taktirde evinize gelip halılarınızı teslim alıyoruz. Halıları aldığımıza dair fişinizi teslim ettikten sonra halı yıkama bölümünde uzmanlarımız tarafından halının cinsi, metrekaresi, rengi ve üretim malzemeleri belirleniyor. Buradaki amaç halının hangi şekilde yıkanacağını belirlemektir. Çünkü bütün halılar aynı şekilde ve aynı yöntemle yıkanamaz. Halıya özel işlem uygulanması bu halıların orijinalliğini korumasına yardımcı olur.

Halı yıkamada işlem basamakları;

Yıkanmak için hazırlanan halıların cinsi belirlendikten sonra süreç başlatılır.
-Her bir halının yıkanması için ortalama 250 litre su kullanılır. Halıların yıkanma süresi ise 20 dakikadan başlayıp 60 dakikaya kadar sürebilmektedir. Antik halı yıkama ve diğer halıların yıkanma süresi birbirinden farklıdır. Her halının kirlilik oranı ve ihtiyaçları farklı olduğundan standart ve tekdüze bir işlem yerine halıya özel işlem uygulanır. Yıkanma sırasında genel kirlilik düzeyi dışında özel lekesi bulunan halılar için de özel temizlik ürünleri kullanılır.

-Genel olarak yıkamada kullanılan temizlik ürünleri de son derece modern, organik ve etkili anti bakteriyel ürünlerdir. Geleneksel temizleme yöntemlerinden uzak modern sistemlerle yapılan yıkama işleminden %90’dan başlayıp %100’e varan sonuçlar elde etmekteyiz. Bu başarıyı sağlamakta etkili olan faktörlerden biri de ful otomatik halı yıkama makinelerimizdir. Özel sistemlerimiz aracılığıyla hav aralarındaki kirler ve yerleşen tozlar derinlemesine temizlenir. Halının yüzeyine çıkarılır ve tamamen uzaklaştırılır.
-Halının bütün noktaları temizlendikten sonra halı yüzeyinin parlaklığı sağlanır. Hijyen sağlandıktan sonra da halılar havalandırma bölümüne alınır.

Kurutma işlemleri

Kirlerinden tamamen arındırılan halılar havalandırılmaya alınır. Antik halı yıkama işlemleri biraz daha farklı yürüse de diğer halılar için benzer işlem uygulanır. Fakat her halının ihtiyaçları ve leke durumu farklı olduğundan farklı işlem görür. Havalandırma bölümünde de bu halılar nem durumuna göre 2 veya 3 gün kadar havalandırılır. Bu süreyi belirleyen halının nem düzeyidir. Yeterli nem oranına ulaşan halılar kurutmaya alınır. Kurutma işlemi için de ayrı bir süreç başlatılır. Doğal gaz sistemleri ile yapılan kurutma işlemi 14 saate kadar sürebilmektedir. Bu kurutma işlemi 80 derecede yapılır. Halıların tamamen kuruduğundan emin olunduktan sonra işlem sonlandırılır.

Antik halılara uygulanan yöntemler:

Antik halı yıkama işlemlerini genel halılardan ayrı olarak yürütmekteyiz. Diğer halılarda olduğu gibi antik halılarınız da özenle yıkanıp kurutulmaktadır. El dokuması ve antik halılar diğer halılardan farklı ve ayrı yıkanmak zorundadır. Çünkü bu halıların boyasında akma gözlenebilir. Bu durumda antik halıları tek başına yıkamak daha sağlıklı olacaktır. Bu halılarda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise halının hızlı bir şekilde yıkanıp asılmasıdır. Hem boyanın akıp karışmaması için hem de halının kokmaması için yıkanan halı hemen kurutmaya bırakılmalıdır. Böylece pratik bir şekilde yıkanan ve kurutulan antik halıların temizliğinde maksimum başarı sağlanacaktır. El dokuması halılarınızın temizliği konusunda titiz bir çalışma yapılmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.