Arayın Halınızı Ücretsiz Evinizden Alalım
0539 621 71 30 - 0 (212) 659 92 41 Ücretsiz Servis Hizmeti Kilimcioğlu Farkıyla Sizlerle
TIKLA HEMEN ARA

Antika ipek halı tamiri

Antika ipek halı tamiri

Birbirinden farklı halı modelleri arasında en kıymetli modeller antika halılardır. Antika halıların tamiri özellikle de antika ipek halı tamiri bizim için son derece önemlidir. Bu el emeği ve kıymetli halıların usta ellerde ve itinayla bakım ve tamirinin yapılması gerekir. Antika halıların kıymetini koruması için özenle ve her halıya ayrı muamele yapılmalıdır.

Antika halıların tamir işlemine hazırlanması

Genel olarak halı tamirinden önce halıların temizlik işleminden geçirilmesi gerekir. Kirli ve tozlu halıların tamiri doğru bir işlem değildir. Hav düğümleri, çözgü kanalları ve kilim atkılarının arasındaki bütün partiküller bu alanlardan çıkartılmalıdır. Yalnızca yüzeyindeki tüy ve kirlerin temizlendiği halılar tamir için hazır hâle gelmiştir. Tamir için getirilen halıların genelde çözgü kanalları ve modüla boşluklarının boşaldığı gözlenir. Bu bölgeler özel bir sabun yardımıyla yumuşatılır ki tamir işlemi için halılar hazır hâle gelmiş olsun. Bu işlemler yapılmadığı taktirde halıların elde iğne yardımıyla tamir edilmesi zorlaşır. Yüzeydeki sert yapı halının kıvrılmasını ve işlenmesini zorlaştırır. Bu şekilde yapılan tamir halının yüzeyinde deformasyonlara sebep olabilir.

Halı tamiri nasıl yapılır?

Antika İpek Halı TamiriAntika ipek halı tamiri son derece özenli ve planlı bir şekilde özel tezgâhlarda yapılır. Yıpranan bölgeye tamir yapabilmek için çerçeve yerleştirilir. Etrafına çivi çakılarak çerçevenin sabitlenmesi sağlanır. Tamir yapılacak bölge yeterince gerdirildikten sonra tamir için hazırdır. İpek halılarınızın tamiri için genel olarak iki işlem uygulanır. Birincisi hasır dokuma ikincisi de hav atmadır. Bu iki işlem söz konusu yıpranmayı onaracak ve halıyı eski hâline getirecek işlemlerdir.

  • Dokuma işlemi: İlk olarak hasır dokuma yapılır ve bu işlem de çözgü atma yöntemiyle başlatılır. Çözgü atma işlemi halının arkasından başlanarak uygulanan ve ustalık gerektiren bir iştir. Bu işlemin yapılması için halıya uygun yün, ipek her ne malzeme kullanılmışsa aynısı seçilir. Doğru iplikle halıya müdahale edilmek üzere uygun iğneler seçilir. Tamir bölgesine iğneler yardımıyla girilip çıkılırken çözgü kanallarının arasında gizli geçiş sağlanır. Çünkü bu geçişler gizlenmezse tamir görünür hâldedir ve rahatsız edicidir. Başarılı bir tamir işlemi görenlerin dikkatini çekmeyecek şekilde yıpranan parça halının bütününe yedirilerek yapılır. Bu demektir ki başarılı bir tamir sonrası tamir edilen bölge karşıdan bakıldığında dikkati çekmez.

Antika ipek halı tamiri yapılırken dokuma işleminin ikinci safhası atkı atma işlemidir. Hasır dokumadan sonra gelen bu işlemde amaç çözgü sıralarını bir arada tutmaktır. Böylece halının eski ve orijinal hâline gelmesi sağlanacak ve sağlamlaştırmak için ikinci adım da atılmış olacaktır.

Üçüncü aşamada halının yüzeyindeki eski çözgüler ve eski atkılar tamamen temizlenir.

  • Hav atma: Temizlenen halının malzemesine uygun ipek seçilerek hav atma işlemi sonlandırılır. Bu işlem sırasında desen ve yumuşaklık da göz ardı edilmemelidir. Bütün bu işlemler bittikten sonra ise halının yüzeyindeki hav fazlalığı yüzeyden kesilerek ve tıraşlanarak temizlenir. Üzerinde kalıntı olmaması için fırçalama yapılır. Son olarak ütü yapılan halı kullanıma hazır hâle getirilir.

Yukarıdaki işlemleri teknik olarak bilmek antika ipek halı tamiri için yeterli değildir. Tamir işlemini Kilimcioğlu firması olarak özel ve çekirdekten yetişmiş ustalarımızla halıya özel uygulamalarla gerçekleştiriyoruz. Dilerseniz bu konuda daha detaylı bilgi almak için iletişim adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.