Arayın Halınızı Ücretsiz Evinizden Alalım
0539 621 71 30 - 0 (212) 659 92 41 Ücretsiz Servis Hizmeti Kilimcioğlu Farkıyla Sizlerle
TIKLA HEMEN ARA

El dokuması halı tamiri

El dokuması halı tamiri

Bir eve girildiği zaman dikkati çeken ilk obje halıdır. Özellikle doğu kültüründe halılar, evin ayrılmaz bir parçasıdır. El dokuması halılar ise hem daha kaliteli hem de daha pahalı halılar olarak bilinmektedir. El dokuması halı tamiri, halılarda ortaya çıkan hasarları ve bozulmaları ortadan kaldırmak için uygulanan bir işlemdir. El dokuması halılar özel olarak dokunduğu için bu tip halıların tamirinde dikkatli olmak gerekmektedir. Son yıllarda sayısı her geçen gün artan halı tamiri firmalarının hepsine güvenmemek gerekmektedir. O yüzden el dokuması halı tamiri konusunda tecrübeli olan ticari işletmeleri tercih etmekte fayda vardır.

Halı hasarları

Halılarda zamanla kullanıma bağlı olarak çeşitli problemler ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerin başında ise halının renginin solması gelmektedir. Renk problemi olarak kendisini gösteren bu sorunu, profesyonel bir anlayış ile çözmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra halılarda yırtılma gibi olumsuz durumlar da ortaya çıkmaktadır. Özellikle halı saçakları, en çabuk eskiyen yer olarak bilinmektedir. Bu gibi benzer durumlar ortaya çıktıktan sonra yapılması gereken; el dokuması halı tamiri işini yapan uzman bir firma bulmak olacaktır.

Halı tamiri

El Dokuması Halı TamiriEl dokuması halıların tamir edilmesi dikkat isteyen bir işlemdir. Bu iş çeşitli aşamalar eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

  • Öncelikle el dokuma halısının yıkanması gerekmektedir. Kirli olan halının renkleri solgun olduğu için kullanılacak malzeme konusunda sıkıntı çıkabilmektedir. Halı yıkandıktan sonra gerçek renklerine kavuşacağı için halıya uygun malzemeyi temin etmek daha kolay olacaktır.
  • El dokuması halı son derece hassas olduğu için dikkatli bir şekilde hasar tespiti yapmak gerekmektedir. Saçak ve püsküller için ayrı, çürüme ya da renk solması için daha farklı işlemler yapılmaktadır.
  • Eğer halıda çürüme var ise ilgili bölümün detaylı analizi yapılmaktadır.
  • Halı dokunurken kullanılan malzeme, bu malzemenin nereye ait olduğu, malzemenin hangi renklerden oluştuğu ve dokuma biçimi detaylı bir şekilde incelenmektedir.
  • Sonrasında ise el dokuması halı, tezgâha koyulmaktadır.
  • Bundan sonra devreye, işinde uzman olan personel girmektedir.
  • Halının orijinal malzemesi temin edildikten sonra hasarlı bölüm yeniden dokunmaktadır.
  • Dokuma işlemi yapılırken, kesinlikle orijinaline uygun bir şekilde malzeme kullanılmaktadır.
  • Dokuma tezgahından kullanılan iğneye kadar her türlü malzemenin, birebir halının orijinali ile aynı olmasına dikkat edilmektedir.
  • Farklı bölgelere ait geleneksel el dokuması halılar için farklı personeller tercih edilmektedir.

Kalite kontrol

Halının tamamen onarılmasından sonra, son bir kontrol aşaması mevcuttur. Halının eskiyen yerinin aslına uygun olarak yeniden işlenmesinin ardından ortaya çıkan renk uyumu, halının kaliteli bir biçimde onarıldığının kanıtıdır. Aynı zamanda desenlerde herhangi bir sıkıntının çıkmaması da işin başarılı bir şekilde tamamlandığının açık bir göstergesidir. Sonrasında halı temizlenip, paketlenmekte ve müşteriye yollanmaktadır. El dokuması halı tamiri işlemi böylelikle sona ermektedir.