Arayın Halınızı Ücretsiz Evinizden Alalım
0539 621 71 30 - 0 (212) 659 92 41 Ücretsiz Servis Hizmeti Kilimcioğlu Farkıyla Sizlerle
TIKLA HEMEN ARA

Halı boyama işlemlerinde kusursuzu arıyoruz

Halı boyama işlemlerinde kusursuzu arıyoruz

Halı boyama işlemi uzun süreli kullanımdan sonra renklerinde solma ve ağarma gözlenen halılara uygulanmaktadır. Bu işlemin amacı halılarınızı ilk günkü gibi capcanlı renklere büründürmek ve eski göz alıcı hâline tekrar kavuşturmaktır. Yanlış temizleme yöntemleri ya da uzun süre kullanmaktan kaynaklanan bu soluk görüntüden kurtulmak ve halılarınızın eski görüntüsünü yakalamak istiyorsanız; Kilimcioğlu halı firması olarak bu işin kökten yetişen ustalarıyla çalıştığımızı bildirmek isteriz.

İplikten kaynaklı sorunlar

Severek kullandığınız ya da sizin için özel anlamı olan hatta antika değeri olan halılarınızın rengindeki değişikliklerin birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenlerden biri de Abraj sorunlarıdır.

Abraj sorunları; halılarınızın rengindeki sorunlar bazen kullanılan ipliğin boyanma aşamasındaki problemlerden kaynaklanmaktadır. Halı iplikleri boyanmak için boya kazanına atıldığında üst üste yığılan ipliklerin içi tarafına boya tam olarak ulaşamaz. Görünürde diğer kısımlarla aynıdır. Bu nedenle başlarda bir sorun olduğunu anlayamazsınız. Halı dokunur, yıllarca kullanılır ve zamanla yıkamadan sonra halı yüzeyinde çizgili bir görüntü meydana gelir. İşte bu çizgilerin ve şeritlerin sebebi ipliklerin boyama sırasında sıkışmış olmasıdır. Bu durum halının dokunması ya da yıkayan firma ile alakalı olmayıp tamamıyla ipliklerin boyanmasından kaynaklanmaktadır. Bu tür sorunlar için firmamız mevcut görüntüyü düzeltme ve yeniden boyayarak onarma yoluna gitmektedir. Buradan yola çıkarak söylemeliyiz ki halı boyama işlemi gerektiren nedenlerden biri de Abraj sorunlarıdır.

Halı BoyamaKullanım ve temizlik hataları

El emeği halılarınızın renklerinde solma problemi ile karşılaştıysanız bunun nedeni kullandığınız yanlış temizlik yöntemleri olabilir. Sıradan ve kimyasal temizlik ürünleri halıların rengine en çok zarar veren etkenlerdendir.

Yanlış deterjan kullanımı; halılarınızı kullanırken zaman içerisinde yüzeyde oluşan kir ve lekeleri temizlemek için kullandığınız yanlış ve zararlı deterjanlar bu halıların yıpranmasını hızlandırmaktadır. Hem uzun süreli kullanımlar hem de kimyasallara maruz kalma sonucu halının orijinal rengi zamanla bozulmaktadır. Oysa halılarınızı özellikle el dokuması ya da antika halılarınızı hiçbir şekilde kimyasal içerikli ürün ve şampuanlarla temas ettirmemeniz gerekmektedir. Bunun gibi yabancı madde içeren temizlik ürünleri halılarınızın ömrünü kısaltmakta ve görüntüsünde bozulmalara ve aşınmalara sebep olmaktadır. Bu nedenle Kilimcioğlu firması olarak halı yıkama ve halı boyama işlemleri için tamamen doğal ürünler kullanmaya özen gösteriyoruz.

Halıların boyanma aşaması

Görüldüğü gibi halılarda karşımıza çıkan renk sorunları kimi zaman temizlik hatalarından kimi zaman da Abraj sorunlarından kaynaklanmaktadır. Her ikisi için de aynı çözüm yoluna gidiliyor yani boyama işlemi uygulanıyor. Boyama işlemi için teslim aldığımız halılar halı boyama ünitesi üzerinde sabit bir konumda tutularak boyamaya hazır hâle getiriliyor. Daha sonra ünite üzerindeki halıya uygun renk ve tonlar seçilerek boyama işlemi sonlandırılıyor.

Sektörde lider konuma gelen Kilimcioğlu ismine bu kimliği kazandıran, köklü geçmişinin yanında hayatını bu işe adayan usta ellerdir. Doğru tespitlerle doğru uygulamaya gidilerek halı boyama işleminde sizlere en kapsamlı hizmeti vermeye devam ediyoruz.