Arayın Halınızı Ücretsiz Evinizden Alalım
0539 621 71 30 - 0 (212) 659 92 41 Ücretsiz Servis Hizmeti Kilimcioğlu Farkıyla Sizlerle
TIKLA HEMEN ARA

Kilim tamiri nasıl yapılır?

Kilimler el dokuması ve geleneksel yazgı ürünleridir. Kırsal kökenli olan ve geleneksel bir çizgide dokunan kilimlere ilgi gittikçe artmaktadır. Zamanla el dokuması kilimlerin değeri artış göstermektedir. Üzerinden geçen zaman bu kilimlere antik değer de katmaktadır. Yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelen kilimleri korumak için ise tamir işlemleri uygulanmaktadır. Kilim tamiri nasıl yapılır? konusunda ister yeni ister geleneksel ve antik olsun bütün kilimlerin tamir edilebileceğini bilmek gerekiyor. Uygulanan tamir işlemleriyle kilimler daha uzun ömürlü oluyor ve zamanla değer kazanıyor.

Kilim kullanımında nelere dikkat etmek gerekir?

Kilim ve el dokuması ürünlere ilgi duyan biriyseniz hâliyle bu ürünleri evinizde de kullanmak isteyeceksiniz. Fakat kullanım aşamasında ev ortamında bu kilimler bazen lekelere maruz kalabiliyor. Makine dokuması kilimler (özellikle ince olanlar) çamaşır makinesinde yıkanabilir. Fakat, el dokuması ya da antik kilimler için böyle bir durum söz konusu değil. İşte bu nedenle el dokuması kilimlere uygulanan işlemler sırasında kimyasallar da kullanılabiliyor. Evlerde kullanılan temizlik ürünlerinin birçoğu kimyasal içerikli olduğundan bu doğal iplik ve boyadan elde edilen kilimler zarar görebiliyor. Bu zararın neticesinde kilimlerin belli bölgelerinde erime ve sonrasında tamir gerektirecek yıpranmalar ve kopmalar gözleniyor. Bu son derece hassas ürünleri elde temizlemek yerine profesyonel bir firmada temizletirseniz el dokuması kilimlerinizi daha uzun süre yıpranmadan kullanabilirsiniz. Kilim tamiri nasıl yapılır başlıklı konumuzda öncelikle kilimlerin doğru şekilde temizlenmesi gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Çünkü el dokuması ürünler son derece hassas ürünlerdir. Kullanılan malzemeler genelde doğal malzemeler olduğundan kimyasallar onlara büyük zarar vermektedir.

Kilim Tamiri Nasıl YapılırKilim tamirinde profesyonellik

Uzun yıllar kullanmanın sonucunda kilimleriniz yıpranmış olabilir. Ayrıca yanlış temizlik ürünleriyle de kilimlerinizde yıpranma meydana gelebilir. Her türlü sökülme ve erime durumlarında firmamızdan profesyonel yardım alabilirsiniz. Uzmanlarımız uzun yıllar birlikte çalıştığımız ve bu işte kendini ispatlamış profesyonel kişilerdir.

Kilim tamir aşamaları:

Kilim tamiri nasıl yapılır, diye merak edenler için işlem basamaklarını özetleyebiliriz.

  • Tamir için teslim ettiğiniz kilimleriniz öncelikle genel bir incelemeden geçirilir. Bu inceleme kilimlerinizin cinsinin, yaşının, renginin ve kullanılan iplik türünün belirlenmesiyle sonuca ulaşıyor.
  • Daha sonra problem belirlenip ilgili kişiler tarafından tamir aşamaları tasarlanıyor. Tamir işlemi tek yönlü olarak değil çok yönlü bir şekilde gerçekleştiriliyor. Tamir edilecek bölgeye uygun iplik seçildikten sonra dokuma işlemi yapılıyor. Bu iplikler hem eskilik bakımından hem de renk bakımından kilimlere son derece uyumlu olmalıdır. Böylece tamir yapılan bölge fark edilmeyecek ve doğal görüntü yakalanacaktır. Ayrıca söz konusu deseni tutturmak da son derece önemlidir. Tamir işlemi aynı tarz, renk ve eskilikte olan ipliklerle tamamlanır.
  • Kiliminizin saçaklarında problemler varsa onlar da aynı türdeki ipliklerle giderilir. Böylece kiliminiz tamamen elden geçirilmiş ve sağlamlaştırılmış bir şekilde size teslim edilir.

Kilim tamiri nasıl yapılır konusunda genel basamaklardan bahsettik. Bu işlemlerin her biri kendi içinde çok yönlü uygulamalarla detaylı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu konuda firmamıza ulaşarak kilimlerinizi emin ellere teslim edebilirsiniz.