Arayın Halınızı Ücretsiz Evinizden Alalım
0539 621 71 30 - 0 (212) 659 92 41 Ücretsiz Servis Hizmeti Kilimcioğlu Farkıyla Sizlerle
TIKLA HEMEN ARA

Sefaköy halı tamiri

El dokuması halıların tamiri ve bakımı sanıldığından daha fazla ustalık gerektiren ve çok katmanlı bir çalışmayla sonuca ulaşılan bir iştir. Sefaköy halı tamiri konusunda firmamız köklü bir geçmişe sahiptir. Tamiri yapılan halılar genelde özel ve el dokuması ürünler olunca; yapılan müdahale de her halının kendine has oluyor ve de el işiyle gerçekleşiyor. Kullandığınız halıların cinsi, modeli ve niteliği ne olursa olsun her halının cinsine özel olarak işlem yapılır. Yün halılar, ipek halılar, klasik ve modern halılar firmamızda kendine özgü bir işlem görmektedir.

Halı tamiri işlem basamakları

Uzun yıllar kullandığınız halılar zamanla aşınır, yıpranır ve bir yerinden eskimeye başlar. Bu erime ve eskimelerin nedeni ise tek cümleyle ifade edilemez. En temel neden halının uzun yıllar kullanılmasından kaynaklı yıpranmalardır. Uzun süre kullandığınız halılar doğal olarak zaman zaman üzerine dökülen yiyecek ve içeceklerle lekelere de maruz kalıyor. Böyle bir durumda genelde bölgesel leke olduğu için profesyonel yardım almak yerine ağır kimyasal içeren temizlik ürünleriyle lekelere müdahale ediliyor. Bu temizlik ürünleri halıların ipliklerini ve çözgülerini kısa zamanda yıpratıyor. Bölgesel olarak yıpranma gözlenen halılara tamir yapılarak eski görünümü verilebiliyor. İşte işlem basamakları:

sefakoy-hali-tamiriHasır dokuma işlemi:

  • Çözgü atma: Hasır dokuma dediğimiz işlem çözgü kanallarının arasından halının arka tarafından gizlice yapılan dikişlerle başlatılır. Bu dikişler uygun iğne ve doğru ipliklerle yapılır. Sefaköy halı tamiri için başlangıç olarak halının cinsi ve ana malzemesi yün, ipek gibi her cinse göre iplik seçimi yapılır. Doğru iğnelerle dikişler belli olmadan halının arkasından giriş ve çıkışlar yapılmaktadır. Dikişlerin gizlenmesi estetikle ilgili bir durumdur. Aynı zamanda halının orijinal görüntüsünü korumak için de bu işlemin usta eller tarafından yapılması gerekir. Halı tamiri görünürde teknik bir işlem olarak algılansa da Sefaköy halı tamiri olarak bu kıymetli halılarınızı emektar ellere bırakıyoruz.
  • Kilim atma (atkı atma): Aslında hasır dokuma tek basamaklı bir işlem değildir. İlk olarak çözgü atma işlemi sonrasında ise kilim atma uygulanır. Kilim atma işlemi atkı atma ismiyle de bilinir. Kilim atma işleminde çözgü sıralarının bir arada tutulması amaçlanır. Böylece halının daha sağlam durması ve dayanıklı hâle gelmesi sağlanır.

Hav atma işlemi:

Hav atma sırasında halının hangi dokunduğu iplik türüne göre seçim yapılarak dokuma işlemi yapılır. Halının yüzeyindeki fazla iplikler alınır, temizlenir. Halınız ütülenerek işlem sonlandırılır.

Bütün bu işlemlerin yanında halınızın boyasında akma ya da solma gözlendiyse bu tür sorunların giderilmesi de sağlanır. Sefaköy halı tamiri konusunda firmamız 13 yıldır deneyimli olup bu işi kaynağından öğrenen ustalarla çalışmaktayız. Temizlik malzemeleri ve uzun kullanımdan kaynaklanan her türlü solma ve yıpranma sorunları olabilir. Bu gibi durumlarda doğru tespitler yapılarak halılarınıza uygun işlemler hiyerarşik bir sıra ile gerçekleştirilir. Halılarınızın uzman ellerde yeniden canlanmasını ve eski ve orijinal görüntüsüne kavuşmasını istiyorsanız bizimle iletişim sayfamız aracılığıyla irtibat kurabilirsiniz.