Arayın Halınızı Ücretsiz Evinizden Alalım
0539 621 71 30 - 0 (212) 659 92 41 Ücretsiz Servis Hizmeti Kilimcioğlu Farkıyla Sizlerle
TIKLA HEMEN ARA

Yün halı yıkama işinde profesyonellik

Yün halı yıkama işinde profesyonellik

İşyerlerimizin ve evlerimizin vazgeçilmeyen ve kültürümüzün bir parçası olan halı, senede en az bir kere olmak üzere yıkanmalıdır. Halı yıkama işlemleri son dönemde artan firmalar sayesinde artık zor bir durum olmaktan çıkmıştır. Ancak bu firmalar arasında işini en iyi yapanı seçmek gerekmektedir. Yün halı yıkama işlemi ise diğer halı yıkama işlemleri ile kıyaslandığı zaman daha hassas bir durumdur. Çünkü yün halı, yapısından dolayı daha basit bir şekilde bozulabilmektedir. Ayrıca yün halılar, güneş ve ısı gibi etkilere maruz kaldığı zaman rengini kaybedebilmektedir. Bundan dolayı da yün halı yıkama işlemi oldukça dikkatli bir şekilde yapılmak zorundadır.

Yıkama aşamaları

Yün halının yıkanma şekli diğer halılara göre farklılık göstermektedir. Bu noktada birçok aşamadan geçen halı, dikkatli bir şekilde temizlenmektedir. Bu aşamalara göre;

  • Öncelikle halı üzerindeki toz temizlenir. Bu işlem son teknoloji makineler eşliğinde gerçekleşmektedir. Halıya herhangi bir zarar vermeyen bu işlem, yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Bu aşamada yün halıya kesinlikle su değdirilmemektedir.
  • Yün halı yıkama işleminin ikinci aşamasında ise halı, özel makineler ile yıkanmaktadır. Bilgisayar teknolojisine sahip olan bu makine, birçok fırçadan oluşmakta ve su basınç özelliği ile halınızı püskürtme yöntemi ile temizlemektedir. Suyun basıncı ise halının cinsine göre ayarlanmaktadır.
  • Diğer bir aşamada ise yıkanan halı yine özel bir makine içerisine sokularak sıkılmaktadır. Bu işlem boyunca halı, yüksek bir devirle yüzde yüze yakın bir şekilde kurutulmaktadır.
  • Lekelerin temizlenip temizlenmediği bu aşamada kontrol edilmektedir. Eğer inatçı bir leke var ise yün halı en baştan aynı işlemler ile yıkanmaktadır.
  • Kurutma aşamasında ise yıkanıp, sıkılan halı; özel bir odada ve kapalı bir ortamda kurutulmaktadır. Bu aşamanın en önemli özelliği ise yıkanan halının herhangi bir toz ya da benzeri şeye maruz kalmasını önlemektir. Kurutma işlemi boyunca doğalgaz ile çalışan üfleme makineleri de kullanmaktadır. Sıcak hava üfleyen bu makineler sayesinde halılarınız yaklaşık 10 saat içerisinde tamamen kuruyacaktır.
  • Kurutma işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra halının taranması işlemine geçilmektedir. Tarama işlemi de tıpkı diğer aşamalarda olduğu gibi bir makine eşliğinde yapılmaktadır.
  • Son olarak ise tamamen temizlenen ve kurutulan halı ambalajlanır. Bundan sonra, halının size ulaşması için nakliye işlemi başlayacaktır.

Yün Halı YıkamaKalite kontrol

Yün halı yıkama işleminde kalite kontrol oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden halılar her işlemden sonra özel bir biçimde analiz edilmektedir. Bu analizin sebebi ise işlem sonrası halıdaki lekenin çıkıp çıkmadığının anlaşılmaya çalışılmasıdır. Kalite kontrol işlemi ilk aşamadan başlamak üzere, halının ambalajlanacağı son aşamaya kadar devam etmektedir. Böylelikle herhangi bir olumsuz durumun önüne geçilerek, yün halı yıkama işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olmaktadır.